International Mountain Rescue Race

International Mountain Rescue Race

Mountains all around the world reveal their beauty, freedom and power. They attract visitors from everywhere. Part of all the mountains are also mountain rescues who sacrifice their lives to save others.

17. augusta roku 2001 zahynul pri výstupe západným pilierom na Veľký Ganek vo Vysokých Tatrách Vlado Tatarka – jedna z najznámejších postáv slovenského horolezectva a skialpinizmu, skúsený horský vodca, dlhoročný obetavý záchranár, ktorý nám bol všetkým športovým, ale aj ľudským vzorom. Po jeho nečakanom odchode zostali v stenách jeho skoby, v strmých žľaboch oblúky jeho lyží, ktoré nezmaže ani slnko, ani dážď.

Na jeho počesť a pamiatku vznikol v zime 2002 memoriál, ktorého hlavným organizátorom bol Peter Šperka – profesionálny člen horskej záchrannej služby, horský vodca, skúsený himalájista. Takto sa naplnila Tatarkova predstava o náročných pretekoch pre horských záchranárov, s rôznymi disciplínami, ktoré sú náplňou ich práce. Žiaľ, už iba ako memoriál, ktorý niesol jeho meno.Peter Šperka bol spätý s memoriálom Vlada Tatarku a bol jeho motorom celých 12 ročníkov až do roku 2013.To bol posledný. Peter Šperka zahynul v noci z 22. na 23. júna 2013 na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat. Jeho srdce patrilo Vysokým Tatrám, považoval ich za najkrajšie hory sveta.

Horskí záchranári si každoročne uctievajú ich pamiatku počas medzinárodných pretekov horských záchranných služieb, ktoré nesú meno oboch – Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku.

Preteky priťahujú širokú odbornú aj laickú verejnosť. Zdatnosť a šikovnosť si zmerajú horskí záchranári zo SR(Horská záchranná služba, Tatranská horská služba, Horská služba na Slovensku), Poľska (GOPR, TOPR), ČR(Horská služba ČR), Talianska (Guardia di Finanza). Pozvaní sú aj záchranári z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka a ďalších krajín. Súčasťou podujatia sú celé organizačné tímy, športovci, významné médiá, turisti a milovníci hôr.

https://www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.fibrochem.sk/wp-content/uploads/2017/02/12967964_10209016503513127_4749203805009030722_o_resize.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 330px;}